3 februari 2025
Operetten Orfeus i Underjorden
PRO medlemmar inbjudna till genrep med rabatterat pris!

Lunds Operettsällskap har nöjet att presentera den älskade operetten Orfeus i Underjorden av Jacques Offenbach, som framförs på Rotundan i Lund under februari och mars. Vi vill gärna bjuda in er till genrepet den 20 februari kl. 19.00, där ni som PRO-medlemmar kan köpa biljetter till ett rabatterat pris.
Rabatterat pris: 150 kr per person
Biljetter köps via länken nedan. Använd koden som gäller för PRO-medlemmar: ambrosia
LÄNK: https://www.nortic.se/ticket/event/62532 Länk till annan webbplats.
OBS!
- Begränsat antal platser.
- Det rabatterade priset gäller endast till genrepet och ej till de ordinarie föreställningarna.
Om operetten Orfeus i Underjorden
I denna satiriska och sprudlande operett får vi följa Orfeus och Eurydike i en färgsprakande berättelse fylld av humor, kärlek och intriger. Med Offenbachs medryckande musik och en lekfull tolkning av den grekiska mytologin utlovas en kväll som lockar till både skratt och eftertanke. I ny svensk översättning av föreningens medlemmar Signe Lewin och Elisabeth Ekberg.
Om Lunds Operettsällskap
Lunds Operettsällskap är en ideell förening som har förgyllt Lunds kulturliv med operetter sedan 2022. Medlemmarna, som består av allt från sångare och musiker till scenografer och tekniker, delar en passion för att sprida operettens glädje och dramatik till en bred publik. Läs mer om vår förening HÄR Länk till annan webbplats.
Varmt välkomna! Vi hoppas att så många som möjligt av er kan delta i denna festliga operettupplevelse!
3 februari 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan