Medlemsavgift

Information från medlemsservice

Medlemskapet i PRO löper per kalenderår.

Inbetalningsavi med tillhörande medlemskort till de flesta av våra medlemmar samtidigt i februari. Detta kallar årsavisering. Inbetalningsavin kommer med tidiningen och ska vara betald den 28 februari. Har du inte betalt är du då inte medlem och kan därmed inte vara med på möte eller aktiviteter. Gäller även förtroendevalda.

Svar från Åsa Karlberg ledningssekretrariatet:

"PRO är till för sina medlemmar, för att få uppdrag eller får delta på möten, aktiviteter krävs medlemskap."

Meddela medlemsservice om ni inte längre vill vara medlem men vi hoppas att alla våra medlemmar fortsätter hos oss och vi välkomnar nya medlemmar.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.