Mats Pettersson berättar

Doldisar från Kristianstad ute i världen

Ann-Cristin hälsar välkommen. Per Levin fot.

Ann-Cristin hälsar välkommen. Per Levin foto

Mötet började med att Inger Carlsson, sekreterare i styrelsen, informerade om Kommunala Pensionärsrådet och deras verksamhet. Där fick vi veta vilka område pensionärsrådet behandlar gällande vård och omsorg för pensionärer i kommunen.

Därefter berättade Mats Pettersson om doldisar från Kristianstad som nått framgång ute i världen och främst i USA. Vi fick höra om klockarsonen Einar Nilsson som hade stort intresse av musik och sedan dirigerade berömda orkestrar i Europa för att sedermera jobba för filmbolaget Warner Brothers i Hollywood.

Vidare Robert Olsson som arbetade på Svenska biografteatern i Kristianstad för att i USA byta namn till Bob Olson och med stor framgång arbetade som regissör i Hollywood.

Sven Nilsson från Gärds Köpinge som blev skicklig möbelsnickare och hade ett företag ”Swan Co” som tillverkade rörorglar som exporterades över hela världen.

Karl Stålbrand gick från Wendes regemente till att flytta till USA, blev militär i Nordstaternas trupper och slutligen utsågs till general av Abraham Lincoln.

Detta är endast en del av de personer som vi fick en trevlig information om. Mötet avslutades som vanligt med lottdragning.

Inger Karlsson

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.