26 oktober 2025
Festkväll på Scoutgården

Den här fredagen provade PRO Fjälkinge något nytt. I stället för att ha ett eftermiddagsmöte på onsdagar som det brukar vara så ordnades en fem timmar lång fest en fredagskväll med början klockan fyra på eftermiddagen. 30 personer hade nappat på idén.
Det serverades italiensk buffé från en krog i Åhus. Alla hade med sig egen dryck, och där sågs både cider, vin, öl och snaps. Maten var mycket god och väldigt uppskattad.
Efter två timmar anlände trion ”Briggen Tre Bröder” från Listerlandet för att underhålla oss. De sjöng och spelade musik som vi kände igen från vår ungdomstid med egna fina arrangemang och underhöll däremellan med historier på sin säregna dialekt som emellanåt var en utmaning att förstå.
Till kaffet serverades en läcker chokladkaka med grädde och skivad jordgubbe som Berit Svensson hade bakat.
Briggen Tre Bröder hade också satt ihop ett klurigt musikquiz med tio ibland väldigt oväntade frågor. Vinnarna hade alla rätt och fick önska sig en låt. I priset ingick också en rundvandring i Gualöv klockan fem på lördagsmorgonen, men av någon anledning blev den aldrig av.
Det såldes också lotter med sedlar som vinster. Och det fanns möjlighet att dansa till flera av låtarna för dem som ville och kunde.

26 oktober 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan