4 maj 2026
Seniorcafé med Kulturskolan
För inte så länge sedan tog Klippans framgångsrika Musikskola steget över till att bli Klippans Kulturskola! Den var temat för vårens näst sista seniorcafé i Föreningshuset Sågen.

Kulturskolans lärare underhöll den här veckan ett fullsatt Café Otto i föreningshuset Sågen. Foto: Stig Ålund.
Förutom musik har skolan nu utvidgats till att omfatta ämnen som Bild & Form, Drama & Teater, Film och Makerspace & Skapande.
Alla barn och unga i åldern 5–19 år som bor i Klippans kommun är välkomna.
I mån av plats tar Kulturskolan även emot vuxna elever.
Kulturskolan har också verksamhet i Ljungbyhed och Östra Ljungby.
Cirka 200 elever får regelbundet sin utbildning i Kulturskolan.
Kulturskolans lärare under ledning av rektor Maria Nauclér underhöll den här veckan ett fullsatt Café Otto i föreningshuset Sågen med ett inspirerande program - sång, musik och roliga kopplingar till såväl Brandsta City Släckers som bada bastu med Kaj samt ett exempel på den dramainriktning som skolan kompletterats med.
Säsongens sista Seniorcafé äger rum måndag 11 maj 10:00 då Överförmyndarverksamheten presenteras. Den berör många av oss äldre.

4 maj 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan