6 oktober 2025
Seniorcafé om synen
En mycket givande föreläsning av en framgångsrik företagare i Klippan.

Optiker Torbjörn ”Tobbe” Andersson från Glasögonhuset i Klippan. Foto: Stig Ålund.
”I en värld där synlighet är viktig, är det bra om vi inte bara syns, utan också att vi ser bra” var programförklaringen när optiker Torbjörn ”Tobbe” Andersson från Glasögonhuset i Klippan gästade den här veckans välbesökta seniorcafé på föreningshuset Sågen.
”Tobbe” beskrev ögats anatomi, gav tips om vad man bör tänka på när det gäller synen, när det kan vara läge att vända sig till optiker eller ögonläkare m.m.
Åhörarna fick också prova på enkla övningar, som kan användas för egenkontroll, t.ex. genom att föra ett pekfinger framifrån mot ögonen (se bild). Syns fingret dubbelt kan det vara läge för kontroll hos specialist.
En mycket givande föreläsning av en framgångsrik företagare i Klippan.
Nästa seniorcafé, 13 oktober 10:00, gästas av den Klippanbördige och framgångsrike fotografen Magnus Ragnvid, som kommer att berätta om sitt spännande konstnärsliv.

Åhörarna fick också prova på enkla övningar. Foto: Stig Ålund.
6 oktober 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan