Torsdagen den 17 april gjorde vi en fantastisk resa.

Studiebesök på SYSAVs anläggning på Spillepengen och guidad tur med buss i Malmö.

Torsdagen den 17 april gjorde vi en fantastisk resa.

Det startade med ett studiebesök på SYSAVs anläggning på Spillepengen i Malmö.
Vi blev hjärtligt mottagna av Ann Nerlund, som är miljöpedagog på Sysav.
Vi startade upp med en kopp kaffe för att sen få en grundlig genomgång av Sysavs verksamhet.
Tänk så mycket man inte vet, vad som händer med våra ”sopor”. Det är en stor industriell verksamhet med mycket kunskap och teknik inblandat.
Ann, hon kunde verkligen allt om denna hantering.
Varje svensk är genomsnitt upphov till 450 kg sopor per år!!
Tänk er, att denna mängd har vi burit hem innan vi slängt det!!??
Efter det fina föredraget guidades vi med bussen genom Sysavs hela område på Spillepengen, ca 175 hektar. Guidrundan avslutades vid stationen för restavfall, där sopbilarna tömmer sin last. Kolla på bilderna, klon som lyfter upp soporna lyfter ca ½ ton. Det är ungefär så mycket som var och en bidrar med per år!

Nu var det lunchdags och färden gick vidare till Restaurang Spill.
Spill finns på Västra Hamnen, d.v.s. gamla Kockumsområdet och finns i huset Gängtappen, som var Kockums huvudkontor. Huset, som byggdes på 1950-talet, ser fortfarande modernt ut! Restaurang Spill finns på nedervåningen i ursprungligen Kockums personalmatsal. Så fin och så modern var intrycket redan då man kom in. Spill har ju ingen stående meny, utan man köper upp parti av livsmedel, som blivit över och lagar till sin lunchmeny av detta. Man var ju lite spänd på vad man skulle få? På menyn stod det pastaragu på högrev!?, men så gott, det var en riktig höjdare. De som önskade vegetariskt blev också nöjda. De som ville kunde köpa till en starköl eller ett glas vin.

Här anslöt vår guide för eftermiddagen, som heter Annette Hansson.
Annette tog oss nu runt i Malmö, både till nya områden, som vi inte visste något om, för dessa områden har vuxit upp under de senaste 10 åren, men vi åkte även runt i centrala Malmö och såg historiska byggnader, som Annette berättade historien om. Vi åkte även runt på Stortorget och fick berättat om Kockska huset, Rådhuset och Residenset, men hon om berättade även Tjocke Karl, det är ju statyn på Karl X Gustav på Stortorget. Guidningen avslutades i Hyllie, där vi tackade Annette för en bra guidning innan vi åkte motorvägen hem till Kävlinge.

Jag tyckte att jag bara skummade av det vi sett, men det blev ändå en hel sida!

Skrivet och tyckt av Kaj Hörgerud

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.