Medlemsmöte den 28 januari 2025

Conny Hedin underhöll med svängigt sångpotpurri.

Nytt lyft för Höganäs PRO.

Ja, det var nästan så att taket lyftes och väggarna bågnade när hela 97 personer tog plats på PRO Höganäs medlemsmöte på tisdagseftermiddagen. Och stämningen tog höjd redan från början när Conny Hedin rev loss i ett svängigt sångpotpurri som inbjöd till allsång. Här fanns evergreens av Evert Taube, Lasse Dahlquist, Gustav Fröding och Elvis Presley. Den medryckande föreställningen avrundades med ett trumpetsolo - ”Oh mein Papa”

Conny Hedin blev själv så tagen att han på stående fot utnämnde auditoriet till ”Hamnkrogens blandade kör.”

Aktivitetsprogram för våren presenterades.

Att sjukhusbesök och medicin blir dyrare blev mötesdeltagarna också varse. Värst är signalerna när det gäller högkostnadsskyddet som enligt ett förslag från socialdepartementet är tänkt att höjas med hela 30 procent - från 2 850 till 3 800 kronor från den 1 juli. PRO m fl har protesterat.

Medlemsmöte 20250128

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.