Boulespel - 250909

Aktivitetsveckans andra dag bjöd på boulespel på vår fina boulebana. Ett femtiotal personer infann sig för att antingen spela eller titta på när andra spelade.

I bouletagen

I Bouletagen Bild: Inger B

Dagen bjöd på varmt och soligt väder så alla trivdes, både på och utanför banan. Efter en inledande omgång bjöds på mat, matjessill, potatis och kokta ägg, som smakade utmärkt. Alla blev mätta och nöjda trots en liten miss i beräknat antal deltagare. Så en eloge till vår duktiga kökspersonal, Birgit, Birgitta, Lena, Lasse, Annelie och Bamse.
Sedan spelades ytterligare en omgång boule och därpå följde fika med väldigt goda kakor, mums.

Medgivande för fotografering och publicering av bilder finns.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.