Besök iJeppa S trädgård - 250603

Vi var ett 15-tal glada pensionärer som samlades vid Hantverksgården på förmiddagen för samåkning till Jeppa S trädgård. För de som inte varit där tidigare blev det en överraskning att det låg långt ut i obygden utanför Osby. Sista biten slingrade grusvägen sig ganska rejält.

Blomsteräng mellan fruktträd

Blomsteräng mellan fruktträd Foto: Inger B

Väl på plats togs vi emot av vår guide, Lars, som är pappa till ägaren (Jonas). Lars var mycket trevlig och kunnig och kunde berätta väldigt mycket om trädgården och dess olika växter. Vid vårt besök fanns fortfarande många blommande rhododendron i alla dess färger och varianter. Det var speciellt vackert där de var planterade intill de olika dammarna på anläggningen där de speglade sig så fint.

I trädgården fanns även mängder av azaleor och magnolior. De senare hade dock fått lite frost tidigare i vår så inte så många hade blommat, de som verkligen blommat var överblommade, förutom en blå som skulle slå ut i dagarna. Förutom blommande växter fanns mängder av ovanliga träd, t ex valnötsträd, bok med vita blad, blodbok, blodek mm. Dessutom fanns det fruktträd av alla de sorter, äpple, päron, bigarrå, persika, nektarin, plommon, m fl.

I orangeriet, som var nedgrävt 2,5 m under markytan så att det var frostfritt även om det var 18-20 minusgrader ute, fanns ovanligare träd och växter. Såsom Sveriges äldsta olivträd, fikonträd, kiwi, mullbär, nektariner, citroner och många andra.

Vi som var med, var mycket nöjda med besöket och att vi hade sån tur med vädret. Vår guide var fantastisk och fikan väldigt god. Ett besök kan rekommenderas för de som ännu inte varit där.

Medgivande fotografering och publicering finns.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.