Två Wästerlag till DM

Boullagen från PRO Wäster

Wäster har haft två lag i vårens bouleturnering och lagen kom etta och tvåa, vilket innebär att båda lagen får delta i årets DM.

Under våren har det spelats boule varje tisdag och fredag på boulebanorna vid motionscentralen i Karlslund.
Från PRO Wäster har flera spelare varit med och vid tävlingarna har man nått framgångar genom att lag 1 vann och lag 2 kom på andra plats.
I lag 1 spelar Hans Wixner, Solveig Eriksson ochh Göran Wenebo. I lag 2 är det Gunnar Ljung, Anita Wenebo och Britt-Marie Wixner som försvarar Wästers färger.
DM spelas i augusti. Exakt datum och motståndare får vi återkomma till.
Grattis och lycka till.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.