Referat från Björn Palmqvists föreläsning

Läs referatet från den intressanta föreläsningen

PRO City fick besök av Björn Palmqvist torsdagen den 27 mars. 30 förväntansfulla medlemmar kom till Träffpunkt Södermalm för att lyssna till Björn som delade med sig av berättelser och episoder från sitt polisarbete.

Han berörde den tragiska händelsen på Campus Risberg. Uppmärksammade de alltmer förekommande telefonbedrägerierna som framförallt drabbar oss äldre. Björns tips till oss är – Svara aldrig på ett okänt telefonnummer. Råkar du ändå svara säger Björn – Om du inte känner igen personen som ringer, lägg på luren direkt.

Därefter tog Björn oss med ut i polisarbetet. Han berättade om dråpliga och småförargliga episoder, på jakt efter tjuvar runt om i länet. Om biljakter, före GPS-tiden, på småvägar där t o m polisen förirrade sig och fick gå in i en stuga för att fråga var de var, när de skulle kalla på förstärkning.

Efter en välförtjänt kaffepaus fortsätter Björn att berätta om sin yrkesbana som journalist. Vi fick bl a höra historien om när Björn lyckades ordna en intervju åt Iris Hedbrant med prins Bertil. På en fråga från Björn vem Iris skulle ha velat ha med i sin bok ”Ensam i köket då och då” där hon besökt 245 män i deras kök och tagit del av deras recept, svarar hon Prins Bertil. Björn lyckas fixa en intervju och den hölls i Prins Bertils hem ute på Djurgården. Iris var så förtrollad av att träffa prinsen så intervjun kom att bestå av en fråga. ”Vad lagar prins Bertil helst för mat” Varpå prisen svarade att han lagar ingen mat. Björn och Iris träffade även prinsessan Lilian.

Efter intervju och fotografering frågade Björn om han kunde låna telefon för att ringa efter taxi till centralen. Då erbjuder prins Bertil dem skjuts eftersom han ändå hade ett ärende i stan. Iris blev än mer salig där hon satt i framsätet bredvid prinsen på en tur genom Stockholm.

Björn tackades av med varma applåder och vi hade fått en liten inblick i det något ovanliga yrkesvalet av polis och journalist.
Inger Kicki Ljung


Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.