2 april 2026
Välkommen till Valupptakt
14 april - Digital Möte

Den 13 september i år sker allmänna val i Sverige. 2,3 miljoner pensionärer har rösträtt och utgör tillsammans omkring trettio procent av väljarna! I dag är det 165 dagar kvar till valdagen.
Nu drar PRO igång planeringen inför valrörelsen på allvar – med en digital valupptakt med Åsa Lindestam kl 10.30-11.30 den 14 april.
Valupptakten riktar sig till alla som är engagerade i att få sin PRO-organisation att synas i valrörelsen och lyfta pensionärernas hjärtefrågor.
Program:
•Åsa Lindestam: Därför engagerar sig PRO i valrörelsen
•Planerna för PRO:s valrörelse
•Presentation av valhandbok och valfolder
•Premiärvisning av PRO:s valkompass
•Exempel på lokala PRO-initiativ som påverkade politiken
Alla förtroendevalda på alla nivåer och övriga intresserade medlemmar är välkomna att delta.
Med vänlig hälsning
Joel Stade
Intressepolitiskt ansvarig och
sakkunnig i frågor om pensionärers ekonomi, PRO
joel.stade@pro.se
PS. Undrar du något om planeringen inför valet som du vill att vi svarar på under valupptakten?
Mejla till: fraga@pro.se i förväg!
2 april 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan