Fredagen den 8 maj ordnades en Ferlinkväll i Trevnaden, Floda, för medlemmarna i Skallsjö PRO.

Efter en mycket lyckad Seniormässa fredagen den 8 maj fyllde 35 PRO-are Trevnaden för en afton med skrönor och musik av och kring filipstadssonen Nils Ferlin. Vår ordförande Ulf Hiller, född och uppvuxen i Filipstad i samma kvarter som den något äldre Ferlin hälsade oss välkomna iklädd samma höga hatt som hans pappa ofta bar i Filipstad. Ulf bjöd på många mer eller mindre sanna berättelser om Nils liv i såväl Filipstad som i Stockholm.

Musikanterna värmlänningen Lasse Pettersson och vår egen Lasse Jonasson förgyllde kvällen ytterligare med både välkända och mer okända verk av Ferlin. Till detta bjöds goda räkmackor med dryck, kaffe och kaka och naturligtvis mycket härlig glädje och gemenskap.

Ordförande, Ulf Hiller, presenterar musikerna och hälsar alla välkomna

Musikerna under Ferlinkvällen
Gästerna njuter av räksmörgås
Gästerna njuter av räksmörgås
Gästerna njuter av räksmörgås
Skallsjös monter på Seniormässan

Vår monter på dagens Seniormässa i Lerum. / Foto Roland S

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.