19 augusti 2025
Höstens första möte
Onsdagen den 13 augusti var det dags för höstens första månadsmöte för PRO Herrljunga. Den här dagen var det Harry Nilsson som kunde hälsa ett 70-talet medlemmar välkomna då varken ordförande Bosse Naumburg eller vice ordförande Jan Bengtsson kunde närvara på grund av olika anledningar.
%20Leif%20Biggo%20Birgersson%2001.jpg)
Först ut var det underhållning på programmet, Leif “Biggo” Birgersson från Skara är en välkänd artist i våra kretsar.Han har spelat på de flesta festplatser och parker i vårat närområde och lite till.
Han varvade sången och musiken med berättelser om upplevelser som han haft som musiker, tack vare framföranden på olika scener under sitt 60-åriga musikliv.
Det var välkända låtar från 60-talet och framåt så som ”Leende guldbruna ögon”, ”Teddybjörnen Fredriksson”, ”Säg inte nej säg kanske”, ”Två mörka ögon” och Kristina från Vilhelmina”.
Detta var bara ett litet axplock från Biggos härliga framförande den här dagen.
Efter en halvtimma var det dags för kaffe, smörgås och en liten kaka, vilket smakade mycket bra som vanligt. Efter fikat informerade Ulla om en bussresa till Göteborgs skärgård den 26/8 och Harry påminde om Bilrundan den 3 september. Harry informerade också om att nu är allt klart med PRO’s bygge i Folkets Park, med ett fint vindskydd och banorna som har fått ett stort uppfräschande. Nu önskar vi att fler skall komma till oss och börja spela boule. Vår Åke Brunngård fick också tillfälle med en historia vilket alltid är populärt.
Efter detta fick vi lyssna till Biggo en stund till och han avslutade sitt framförande med välkända ”Tio tusen röda rosor”. Månadens fina blombukett vanns av Tage Johansson. Harry och BG förrättade dragning i vårt åran-lotteri med vinster från ett inbjudande prisbord och alla lotter tog slut som vanligt. Harry tackade för idag och hälsade alla välkomna till nästa månadsmöte.
Text: Harry Nilsson. Bilder Ulla Knutsson

Tage blev vinnare av månadens blomma i augusti. Foto: UllaK
19 augusti 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan