18 maj 2025
Skönsångarna på turne
I lördags den 17 maj var PRO Sköns södras sånggrupp "Skönsångarna" på äldreboendet Tomtegränd.

Det blev många fina sommarvisor bl.a. Den blomstertid nu kommer och Till min syster av Dan Andersson.
Körmedlemmen Inga Lena Öhlén har skrivit en egen visa som heter Jag är 74 och mår ganska bra. Sjöngs av kören och fick många applåder.
Vår dragspelare Ove sjöng en egen sång om skomakare Anton som också uppskattades mycket. Efter all sång så blev det kaffe o kaka.
Nästa framträdande av kören blir den 11 juni i Granloholms kyrka. Då är det härliga sommarsånger som bjuds på.
18 maj 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan