16 september 2024
Riksmästerskap i boule avgjord 2024
PRO:s riksmästerskap i boule spelas som endes den 14-15 september en lagtävling med män och kvinnor i mixade tremannalag. Tävlingen föregås av uttagningstävlingar i PRO:s distrikt.

Föreningslagen ska bestå av minst en dam och en herre och alla lagdeltagare ska vara medlemmar i samma förening. Samtliga segrare i distrikten är kvalificerade till riksmästerskapet som av tradition genomförs på vackra Gysinge Herrgård. På plats i Gysinge är alla vinnare.
Tävlingen spelas enligt monradsystemet med tre matcher första dagen och två den andra. Inom PRO:s tävlingsverksamhet använder vi oss av de internationella spelreglerna för boule.
Kronoberg representerades av PRO Vislanda. laget bestod av Ingegerd Johansson, Rolf Johansson och Gunter Schmeider. Mästerskapet pågick under två dagar och samtliga lag spelade fem matcher. Vislandalaget gjorde en bra tävling och vann tre matcher. Laget slutade på en hedervärd 8:e plats av 24 startande lag.
PRO kronobergs distriktsstyrelse tackar för en mkt bra prestation.
16 september 2024
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan