13 februari 2026
Arbetsutskottet träffade politiker & föreningar i Emmaboda samorg. 12/2
Värd för mötet var PRO Lindås som bjöd in till Folkets hus i Lindås för dialogmöte mellan distriktet, föreningar och kommunstyrelsens ordförande i Emmaboda

Givande samtal under dialogmötet hos Emmaboda samorganisation

Johan Jonsson, kommunstyrelsens ordförande i Emmaboda, vid dialogmötet 12 februari i Lindås Folkets hus

Mötesvärden Greger Alfonsson, ordförande i Emmaboda samorganisation till höger i bild.
Kommunpolitik
Johan Jonsson, kommunstyrelsens ordförande i Emmaboda, mötte PRO-föreningarna i kommunen och informerade bl.a. om de utmaningar som man jobbar med.
Emmaboda har tappat ett stort antal kommuninvånare och nu flyttar även 50-65-åringar ut. Detta gör att kommunen tappar stora ekonomiska resurser vilket gör att kommunen tvingas vidta sparpaket för att klara ekonomin och följaktligen den välfärd som behövs.
Distriktsordförande Roger Kaliff framförde vikten av dialog mellan PRO och politiken där resurserna för våra äldre invånare måste bejakas. Fördelningen av resurser till vård och omsorg mm är central och behovet av mer finansiella resurser är väldigt stort.
En annan fråga som Roger belyste var t.ex. minutstyrningen inom hemtjänsten. Det finns ett behov av bättre samspel mellan medarbetare och arbetsgivaren med mer delaktighet för t.ex schemaläggning mm. Johan informerade om att kommunen gör förändringar inom bl.a. omsorgen med mer styrning, men att man inte har någon minutstyrning i kommunen. Även om ekonomin är knapp så ska kommuninvånarna få den vård och omsorg man behöver menade Johan. Det är därför man måste bromsa den negativa ekonomiska utvecklingen så att det inte blir värre framöver.
Innan Johan lämnade dialogmötet tackade distriktsordförande honom för sitt deltagande med lokalt framtagna smörknivar från Torsås kommun.
Om samorganisationen
Greger Alfonsson, ordförande i Emmaboda samorganisation, informerade om sitt ändrade arbetssätt i föreningen eftersom man haft svårt att hitta förtroendevalda att jobba med samorganisationen. Man har därför utsett ett presidie med enbart tre personer; ordförande, kassör och sekreterare.
Vid samorganisationens möten deltar 2 personer från varje förening som representerar respektive förening. Detta har visat sig vara ett bra sätt då även nya medlemmar kan vara med från resp förening. Det ökar delaktigheten och det blir inte så sårbart jämfört med fasta ledamöter. Placeringen av mötena cirkulerar mellan föreningarna i kommunen dvs PRO Emmaboda, Lindås, Algutsboda och Vissefjärda.
Ett viktigt och uppskattat inslag i samorganisationens verksamhet är resekommittén som ordnar gemensamma resor inom kommunen 2-3 gånger per år. Samorganisationen planerar att göra ännu mer saker tillsammans.
Även i KPR är man inte vald på 4 år vilket kommunen har accepterat. Det innebär att KPR-representanter kan variera vid mötena.
Ett riktigt Stort Tack till alla som på olika sätt bidrog till ett jättebra dialogmöte
PRO-distriktet
13 februari 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan