PRO Torsåsbygden skriver slöjdhistoria i cirkelform

Slöjdriket har varit ett flaggskepp för Torsås kommun. Nu skrivs en bok i ämnet.

Glimtar från slöjdriket i Torsås kommun
Näverslöjd
Träslevar och smörkniv

Via ABF drog PRO Torsåsbygden igång en studiecirkel i höstas. Målsättningen var att ta fram uppgifter om Slöjdriket och om möjligt avsluta cirkeln med en mobil utställning för att visa slöjdföremål.

Föreningens nybildade studiegrupp, med Inga-Britt Karlsson, Henning Persson och Leif Pettersson, fick positivt gensvar. Ytterligare några medlemmar, samt näverslöjdaren Göran Petersson och representanter för två hembygdsföreningar visade stort intresse.

”Då spände vi bågen ytterligare. En hel del finns dokumenterat om Slöjdriket Torsås kommun, men vi upptäckte att det inte fanns något samlat och övergripande i ämnet”, berättar studiecirkeln.

Sagt och gjort. Man enades om att göra en bok. En tuff utmaning kan tyckas, men cirkeldeltagarna pushar varandra framåt.

En avgörande fråga är fortfarande hur projektet ska finansieras. Så PRO:arna i Torsås söker med ljus och lykta efter sponsorer och finansiärer.

Man har inlett arbetet med att försöka kartlägga så många slöjdare och hantverkare som möjligt. Ett digert arbete eftersom boken gör sitt avstamp med Nils Persson, kallad ”Horsakullanissen”, som redan tidigt 1800-tal började sälja egentillverkade slöjdalster för att få ihop lite extrapengar i en fattig vardag. Han kallas för pionjär och upphovsman till vad som skulle bli Slöjdriket.

”Vi har nu tagit in uppgifter om drygt 100 slöjdare och olika tekniker. Trä- och textilslöjd givetvis, men även keramik, halm, smide, skinn, metall med mera”.

Göran Peterson, erkänt skicklig näverslöjdare, finns med i cirkeln och besitter oerhört stor kunskap och har ett fantastiskt bildarkiv som kommer väl till pass.

”Det svåra är nu att sålla och strukturera upp de uppgifter som vi har. Utrymme i boken ska fördelas och göras intressant för läsaren. Det är naturligtvis inte möjligt att kunna publicera allt. Vi tvingas prioritera, samtidigt som vi inte vill glömma bort någon”.

Just nu är arbetsnamnet ”Glimtar från Slöjdriket”, vilket också kan bli bokens titel. Målsättningen är i alla fall att den ska vara klar 2027.

”I vilket fall känns det som att vi bokstavligt talat skriver historia. Begreppet Slöjdriket har varit ett flaggskepp för Torsås kommun. Antalet slöjdare och hantverkare som verkat där, i synnerhet i Gullabo med omgivande småbyar, förtjänar all uppmärksamhet – mästerliga hantverkare av högsta klass”.

Text: Leif Pettersson, PRO Torsåsbygden

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.