Körslaget

Sångglädje i Lindsdal – sju PRO-körer samlades för en dag fylld av musik.

Vinnarkören från PRO Ruda Stort Grattis : Foto Tommy Halvarsson

Vinnarkören från PRO Ruda Stort Grattis : Foto Tommy Halvarsson

Den 11 april fylldes Lindsdals Folkets Hus av toner, skratt och värme när sju PRO-körer samlades för en gemensam kördag. Dagen bjöd inte bara på härlig allsång och gemenskap, utan också på en vänskaplig tävling där varje kör fick framföra ett eget bidrag. Efter många fina framträdanden stod PRO Rudas kör som vinnare.

Utöver sången serverades både lunch och fika, vilket gav deltagarna möjlighet att umgås och lära känna varandra ännu bättre. Stämningen var på topp hela dagen – en riktig fest för både öron och hjärta.

Konferencier för dagen var Roger Kaliff, som på ett varmt och engagerat sätt guidade publiken genom programmet. Han passade även på att berätta lite om varje ort som fanns representerad, vilket uppskattades mycket av både publik och deltagare.

En mycket lyckad dag, fylld av musik, glädje och gemenskap – precis så som det ska vara när PRO-körer möts!

Text: Britt

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.