PRO Granitens Årsmöte 10 februari

PRO Graniten har haft sitt Årsmöte 2025.

PRO Graniten har haft sitt Årsmöte 2025.

Mötet inleddes med en minnesstund för den tragiska händelsen i Örebro samt en minnesstund för våra medlemmar som lämnat oss under det gångna året.

Årsmötet inleddes med att ordföranden Tomas Nygren hälsade oss välkomna. Vi var ett 80 tal medlemmar som hade samlats i Ulfåsasalen. Efter sedvanliga Årsmöteshandlingar blev det en kaffepaus med mycket goda semlor. Vi glömde inte heller att ta en bensträckare och lite pausgymnastik.

Sedan var det några förtroendevalda som uppmärksammades av ordföranden. Några avtackades och några tackades för fem års tjänstgöring.

Vi fick information om den årliga matpriskontrollen 2024. Mycket annan information också om kommande aktiviteter, studier och resor.

Ordföranden avslutade med att tacka alla och hälsade oss välkomna till nästa medlemsträff. Det blir på Guldfågeln Arena den 10/3 kl 13.00.

/Raija Äijö Heiding

Tel 0703 704086

Minnesstunden i Birgittakyrkan Foto: Helmuth Petersson

Minnesstunden i Birgittakyrkan Foto: Helmuth Petersson

Avtack Foto: Helmuth Petersson

Avtack Foto: Helmuth Petersson

Årsmötet

Minnesljus

Ulf Bexell Foto Helmuth Petersson

Ulf Bexell Foto Helmuth Petersson

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.