Härt- lungräddning hos PRO

Flera PROare tränade hjärt- lungräddning

 

Per Anders Mårtensson

Per Anders Mårtensson

Onsdagen den 29 oktober samlades 12 medlemmar från PRO Sävsjö-Vrigstad i ABF-lokalen i Sävsjö.

Man träffades för att lära sig om hemberedskap och hjärt- och lungräddning som är något som alla bör kunna. Det var föreläsare från civilförsvaret som höll i kursen.

Ann Sellbring började med en föreläsning i hemberedskap. Något som blivit alltmer aktuellt på grund av omvärldsläget i form av både upprustningar och klimathot.

Efter lite fika var det dags att plocka fram dockorna. Per-Anders Mårtensson lärde oss om hjärt-och lungräddning, HLR. Det var mycket tryckande och blåsande på alla dockorna.

Allt var mycket lärorikt och intressant och viktigt att kunna även om man hoppas att man inte skall behöva använda sig av kunskapen.

 

 

 

PROare tränar hjärt-lungräddning

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.