%20Parentation%202025.jpg)
Parentation 2025
Trivselträff med parentation
Trivselträff januari 2025
Torsdagen den 16 januari träffades PRO Sävsjö-Vrigstad för att trivas tillsammans på Kulturhuset.
Ordförande hälsade alla välkomna och eftermiddagen inleddes med parentation över våra kära bortgångna medlemmar. För var och en av dessa tände Kjell och Börje ett levande ljus.
Parentationen avbröts emellanåt av passande sång och musik av Rolf och Gunilla Sjöö. Även Ulf Winter medverkade som läste upp ett antal dikter.
Parentationen avslutades med att alla gemensamt sjöng ”Härlig är jorden”.
Efter den lite tyngdfyllda början av träffen var det dags för ordföranden att ge lite blandad information om, bland annat, kommande kurser.
Reklam gjordes för studiecirkeln Kanasta där man söker deltagare.
Kommande resor är bland annat en Ålandsresa i samarbete med SPF.
Efter kaffe och fralla kom projektledarna Lars Fransson och Jeanette Strömkvist från kommunen och förklarade varför man gräver och strular i Sävsjö centrum. Eller som ordförande sa; grävlingshålan. Det märktes att många var intresserade av den här frågan.
Projektet inleddes redan 2014 och grävningsarbetet påbörjades 2024. Efter att ha visat en PowerPoint presentation fanns möjlighet att ställa frågor.
Lotteriet gav en del lyckliga vinnare.
Som avslutning drog våra underhållare ytterligare några sång-och musikstycken.
Nästa trivselträff blir årsmötet torsdagen den 20 februari i Kulturhuset.
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan