aPROpå 28 oktober

Boken De amerikanska flickorna i Åmål

PRO:s mötesform aPROpå hade en välbesökt träff där Olle Jansson och Ulla Hulting Lingmerth berättade om sin bok ” De amerikanska flickorna i Åmål”.
I början av 1920-talet kom från Amerika en koffert som sedan har förvarats oöppnad hos släkten under 100 år. När kofferten till slut öppnades innehöll den en stor brevsamling på över 300 brev, dagböcker, fotografier samt kläder och olika föremål som samlats under åren. Allt detta berättar om bland annat Samuel och Hanna som i ungdomen runt 1900 emigrerade till Amerika, träffades där och gifte sig. Kofferten öppnades av släkten i Nässjö och gav underlag till boken som skildrar Samuel och Hannas liv och andra släktingars liv på olika orter i Amerika.
Alla var mycket imponerade av Olle och Ulla som på ett livfullt sätt berättade om sitt arbete med att sammanställa detta till en bok. Boken finns att låna på Nässjö bibliotek.

Text: Inger
Foto: Rolf

Olle och Ulla

Olle Jansson och Ulla Hulting Lingmerth vid Amerikakofferten

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.