PRO Sommaraktiviteter

Promenader, boule och bangolf under sommaren

Vecka 22 startar PRO Nässjö upp med sina sommaraktiviteter under juni, juli och augusti. Aktiviteter såsom boule och promenader runt sjön fortgår hela året. Det som tillkommer är bangolfen under sommarmånaderna.
Föreningen är inne på elfte året med att erbjuda medlemmarna en varierande form av motion och friskvård på sommaren. Det viktiga är att umgås och träffas under gemytliga former. Alla har inte möjlighet att deltaga i spelen, då kan man ha med sig en termos med kaffe t.ex. och på så sätt vara en del av gemenskapen och heja på lagkamraterna.
Det är också framtaget ett Friskvårdskort som kan köpas för en billig penning med fina vinster. Kortet gäller för alla aktiviteter tillsammans.

Text och bild: Rolf Wilhelmsson

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.