Månadsmöte 25-09-03

Musikunderhållning

Onsdagen den 3 september höll PRO Tenhult sitt första månadsmöte för hösten.

Vi inledde egentligen med vår "jubileumsresa" onsdagen den 20 augusti som med buss tog oss till trakterna runt sjön Åsunden i Västergötland.

Ordföranden hälsade samtliga deltagare varmt välkomna, ett särskilt välkommen till Magnus och Anna Engblom som underhöll oss med sång och gitarrspel till allas belåtenhet.

De avtackades med stor applåd.

Efter underhållningen smakade de bra med kaffe och macka.

Därefter följde lotteridragning med fina blomvinster, grattis säger vi till de lyckliga som fick med sig en blomma hem.

RPG inbjuder SPF och PRO till gemensam träff i Allianskyrkan torsdagen den 25 september kl. 15.00 då kommer Kjell o Gunilla Lindstedt och underhåller "Från stormigt hav till säker hamn", kaffeservering efter konserten.

Ordföranden informerade om kommande aktiviteter, promenader ojämna veckor, boule spelas tisdagar och torsdagar och seniorgympan är igång på måndagar och fredagar.

PRO:s månadsmöte onsdagen den 8 oktober kl. 15.00 i Allianskyrkan gästas vi av ordföranden i Äldrenämnden i Jönköpings kommun Elin Rydberg.

Lennart tackade alla som kommit, hälsade välkomna till nästa möte samt avslutade denna trevliga eftermiddag.

Bild och Text: Bosse och Berit

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.