28 januari 2025
Medlemsmöte 11 december 2024
Julbord
Onsdagen den 11 december höll föreningen sista medlemsmötet för året som brukligt i Allianskyrkan och vi inledde med glöggmingel. Bosse underhöll oss med vacker sång och dragspelsmusik.
Vice ordföranden hälsade samtliga medlemmar välkomna till föreningens "egna julbord" och till de vackert juldekorerade borden med bland annat ris, ljusslingor, vackra servetter och alla lät sig väl smaka av julens läckerheter. Därefter serverades kaffe och julkaka samt "gottebord".
Lotteridragning följde med som vanligt fina blomvinster och choklad, där några glada vinnare hade turen på sin sida.
Alla kände sig nöjda och belåtna efter denna trevliga eftermiddag.
2025 års första månadsmöte blir onsdgen den 15 januari kl. 15.00 i Allianskyrkan, då kommer Kvist 34 och underhåller med sång och musik.
Ytterligare lite mer information om kommande aktiviteter under år 2025.
Boulespel börjar i april om vädret tillåter på Tenhults boulebana. Promenaderna ojämna veckor med start onsdagen den 29 januari kl. 09.30 och seniorgympan på Berga startar måndagen den 13 januari kl. 09.30.
Alla önskades en God Jul och ett Gott Nytt År.
Bild och text: Bosse och Berit
28 januari 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan