Medlemsmöte 20 november

Budget och verksamhet för 2026

Torsdagen den 20 november samlades 110 personer till månadsmöte. Vår ordförande, Ken, hälsade oss välkomna. Thomas inledde med budgetmöte som var raskt avklarat.
Dagens gäst var Ulf Petersson som berättade om De Vita Bussarna. Han tog med oss på en känslomässig resa genom historien, där fokus låg på de hjältemodiga insatserna med De Vita Bussarna under andra världskrigets slutskede. Han berättade levande om Folke Bernadotte, och den riskfyllda operationen att rädda tusentals människor - skandinaver och andra nationaliteter - från koncentrationslägren och föra dem till Sverige.
Ulf lyckades måla upp en bild av både det enorma modet hos de inblandade chaufförerna och sjukvårdspersonalen, samt de djupt gripande öden hos dem som räddades. Aldrig tidigare har det varit så tyst bland åhörarna. Alla var djupt gripna av berättelsen.
Efter den tankeväckande föreläsningen serverades goda frallor och hembakade kakor. Gun informerade om tågresan den 23 november och kommande aktiviteter 2026 såsom, lunchutflykt, Falkenbergsrevyn och musikal på Spira. Efter lotteridragningen med många glada vinnare tackade vi varandra för en trevlig eftermiddag. Ken avslutade och hälsade oss välkomna den 11 december då vi får besök av lucia.
Text: Gun F

Ulf Pettersson håller föredrag
Serveringsflickor
Tar emot deltagare
Lasse säljer lotter

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.