Månadsträff 21 Augusti

Välbesökt upptaktsträff inför hösten

Många deltagare foto Siv L

Torsdagen den 21 augusti träffades 127 glada PRO:are till höstens första medlemsträff. Emelie och Anita var dagens underhållare. De sjöng många fina och välkända sånger som vi kunde sjunga med i.
Dagens förtäring var varmkorv med bröd, kaffe och hembakad Dumlekaka.
Ken informerade bl.a. om dans på Fröjden den 11 september och pensionärsdagen
den 8 september i Rådhusparken samt våra aktiviteter som boule och promenader.
Gun berättade om ett rikligt program under hösten, bl.a. resa till Bohuslän, teaterresa till Stockholm, trivselkväll med pizza, julbord på tåg och resa till Falkenbergsrevyn i februari 2026.
Gunilla informerade om höstens utbud av studiecirklar, fotbollens historia, akvarellmålning, känn ditt Bankeryd m.m.
Efter lottdragning med många glada vinnare hälsades vi välkomna tillbaka till nästa medlemsmöte den 18 september.
Text: Gun Fridén Bilder: Siv Löfgren

Underhållare foto Siv L
Kaffegruppen foto Siv L
Lasse glad Lotteriförsäljare foto Siv L
Nöjda gäster foto Siv L
Korvkokare foto Birgitta K
Varmkorv med bröd foto Siv L

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.