22 juni 2026

Deltagare
Referat
Referat från månadsmöte och hemlig resa i juni 2026
PRO Lugnviks vårprogram 2026 avslutades med två aktiviteter i juni. Den 11:e var det månadsmöte med mat och underhållning och den 16:e en hemlig resa.
Månadsmötet lockade 66 deltagare. Ordförande Anitha Olofsson hälsar alla hjärtligt välkomna. Det är kul att så många vill komma och vår önskedröm är en större lokal så vi slipper neka någon att delta vid våra träffar.
PRO-Vetarna gick av stapeln 28/5 och Anitha berättade att vår lilla förening deltog med tre lag och det genererade i applåder. Hon tyckte att alla skötte sig med den äran fast inget av lagen var nära vinst. Men samtliga tyckte att det var roligt att delta och kommer nog att delta även nästa år. Vi gratulerar Leva Livets lag 2 som segrade! (inte samma lag som vann i fjol)
Nästa arrangemang är den hemliga resan på tisdag 16/6. Vi blir 44 deltagare. Sedan tar vi sommarlov. Första aktiviteten på hösten blir också en resa. Den fick lov att tidigare-läggas till 5/8 på grund av att Lusthuset i Yxskaftskälen stänger tidigare än vi hade planerat. Information om den resan kommer så småningom.
Dagens underhållare var en efterlängtad, återkommande artist; Tony Moberg. Han spelade några låtar medan, den som vanligt, smakfulla maten från 2 Kockar dukades fram. När maten var uppäten och kaffet serverats så tog Tonys program vid. Det är glad och medryckande dansbandsmusik som lockar till en hel del spontandans.
Som seden är så avslutas mötet med lottdragning av skänkta vinster och som vanligt är det vissa som vinner flera gånger och andra blir utan. Men det är inte samma som vinner varje gång så nästa gång kanske det är din tur.
Anitha tackade för i dag, önskade alla en skön sommar och hälsade alla välkomna till kommande aktiviteter. Sen gick vi ut i det fina vädret, många med skön danstakt i benen.
Den hemliga resan 16/6 startade vid ICA Nära där 42 ressugna, nyfikna medlemmar undrade vart det skulle bära hän denna dag. Efter ett stopp för påstigning på busstorget gick färden vidare mot Brunflo. I rondellen i Brunflo gjorde Karl-Erik Backeryd, vår trogna chaufför, ett extra varv för att förvirra resenärerna. Resan gick vidare mot Svenstaviks-hållet och det funderades så klart vart vi skulle. I Lockne svängde vi av och körde mot Ångsta och når vårt mål som är Meteoritcenter.
Metoritcenter är ett museum i Ångsta Länk till annan webbplats. som invigdes 2006 och vars tema kretsar kring det meteoritnedslag som för 455 miljoner år sedan skapade Locknekratern och formade omgivningen runtomkring.
Vi välkomnades av Johannes Adolfsson, K-G Jirden och Claes-Göran Persson och delades in i tre grupper som på ett trevligt och informativt sätt berättade om de olika delarna av museet.
Meteoritcentret har en utställning med olika slags mineral Länk till annan webbplats. och bergarter Länk till annan webbplats. med anknytning till Locknekratern. En film som återskapar meteoritnedslaget för 455 miljoner år sedan är en av huvudattraktionerna.
Det är ett svindlande perspektiv att tänka sig att Sverige en gång i tiden har legat vid ett varmt hav på södra halvklotet! Att världsdelar har ”vandrat” och hav har bytt plats. Med det är ju så ofantligt länge sen. Otroligt att man kan forska och få fram information om hur jorden och därmed vårt närområde såg ut för miljontals år sedan.
Efter detta fascinerande besök fortsatte resan mot nytt mål som skulle tillfredsställa ett lekamligt behov, nämligen mat. Färden gick på södra sidan av Storsjön och med vackra sommarvyer passerades bl. a. Ede, Marieby och Sandviken för att landa vid Böle Byskola där vi trakterades med en fantastisk lunch vid restaurang Källan.
Mätta och nöjda klev vi på bussen för hemfärd till Lugnvik. Anitha Olofsson tackade alla resenärer för deltagande i dagens aktivitet. Det är roligt att så många vill följa med på våra ”äventyr”. Hon tackade också vår trevliga chaufför Karl-Erik Backeryd för att han som vanligt på ett lugnt och säkert sätt fraktar oss till våra resmål.
Glad Midsommar och skön sommar tillönskas alla!
Text och foton Elsy Johansson

22 juni 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan