18 september 2024
Pilgrimsleden och Quiz
Idag var vi ca 26 välhågade vandrare, som mötte upp vid Rödöbrons Rödö-ände. Längs ganska så bekväma promenad- underlag, vandrade vi ca en mil, innan vi hade vandrat klart!
Vi siktade mot Rödö Kyrka, där vi fikade vår efterlängtade matsäck. Margita Söderberg hade som vanligt rekognoserat om den omgivning vi befann oss i, och berättade om den, som rörde kyrkans förflutna. Kyrkan med dess olika dynastier, har en lång historia att dela med sig av.
Hon berättade intressant om kyrkans – kyrkornas historia, för oss. Bland annat, att den kyrka, som hade ursprung från 1300-talet, blev drabbad av en häftig brand 1823. Kyrkoherden uppmanade församlingen att bära ut så mycket som möjligt. Vilket de lyckades med till vissa delar. Det var ju mest mindre inredningsstycken, som de lyckades rädda, som t. ex. psalmnummertavlan.
Den nuvarande predikstolen är räddad från tidigare dramatik, och finns således kvar.
Vi konstaterade, att grindstolparna inom kyrkoområdet utgörs av kanonpipor. Flera byggnader finns inom Rödökyrkans närmaste område, bl. a. kyrkstallar, med flera byggnader.
En gång i tiden fick bönderna betala sitt tionde till kyrkan. Vi kanske skulle kalla det för en sorts skatt. Tiondet utgjordes mest av spannmål, vilket det fanns ”husrum” för inom kyrko-området.
Margita berättade, att det också finns en skamstock, som är tvådelad, med hål för benen. Där fick de sitta och skämmas, de, som gjort sådana allvarliga förseelser, som att bedriva kortspel och att köpa brännvin!
Utefter vandringsrutten hade vi rikligt med sällskap av tranor, som flög och snattrade runt om, där vi gick. Det kändes både stort och mäktigt!
Quiz
På tisdagskvällen före vandringsonsdagen, träffades vi, cirka 33 stycken till quiz, där Bo Lindbergh ställde frågorna till de olika grupperna, när vi tuggat klart den beställda maten. Majskolvarna vann med sina cirka 25 poäng. Som alltid, så väldigt trevligt att klura ihop oss om svaren, och att få umgås.
Text och foto: Carin Brobacke.
18 september 2024
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan