21 februari 2024
Vandring på Medvinden
På gränsen till plusgrader, på gränsen till sol och dessutom vindstilla. Det var förutsättningarna, när vi, 34 stycken från PRO Leva Livet, möttes i Badhusparken för att vandra.
Även idag var det nykomlingar i gruppen, liksom varje gång, nuförtiden. Bo Lindberg, vår vänlige guide, nämnde, att vår vandringsgrupp nu har varit aktiv i hela fyra år! Ann-Christin Norberg Isaksson, som är den som digitalt kallar ihop oss till vandringarna, berättade om en korsordsgrupp, som äger rum på Tegelplan var tredje torsdag. Platserna är inte så många, så Ann-Christin vill att vi anmäler oss till henne för deltagande. På hemsidan kan man hitta kontaktuppgifter. Man ska, som Bo berättade, också klicka på ett plus för att komma vidare.
Vår Vandringsgrupp ställde kosan mot Frösöbron med den släta Medvinden som underlag. I stället för en snörik sträcka, var Bo Lindbergh, lyhörd för önskningar att vända, och gå samma plana väg tillbaka. När vi nått start- och målpunkten hade vi gått cirka fyra kilometer. Bo lockade så småningom fram den efterlängtade vårsolen. Han berättade också om vårtecken, som han fått uppleva, nämligen att två små fåglar satt tillsammans och såg kära ut på en gren.
I Badhusparken, - Vinterparken, märks det, att våren äntligen har gjort sig påmind! Oj, så många stadsbor som har hittat hit! Vi resonerade om alla de skridskoåkare, som lät sina hundar springa på självaste isbanan. Hundarna bär ju inte spikskor, som de flesta av oss andra använder.
Vinprovning på eftermiddagen
En fortsättning på gemenskapen fick vi samma eftermiddag. Vi var över 30 medlemmar även då, som möttes till vinprovning på en av stadens krogar. En av dem, som driver krogen, berättade mycket kunnigt och intressant för oss om vinsorternas egenskaper, ursprung och egenheter. Hon svarade också vänligt på våra frågor. Vi provade såväl vita, som röda sorter, och även lite tilltugg att balansera det hela med. Sorlet i lokalen var gemytligt och vänligt, innan vi, fullproppade med nya kunskaper skildes åt för kvällen.
Text och foto: Carin Brobacke
21 februari 2024
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan