18 oktober 2025
Resa till Flensburg
2025-10-12
.jpg)
resa till Flensburg
PRO Söndrums bussresa till Flensburg den 10-12 okt blev en fullträff. Färjan Helsingborg-Helsingör, ett kärt återseende. Själland och Stora Bältbron, fika i Odense, stopp vid Calles innan vi checkade in på Alte Post i Flensburg med sedvanlig trerätters middag, utsökt fisk.
Dag 2 strövtåg på byn och sen en fantastisk romprovning på Johannsens Rum. Middag på Hansens Brauerei, ett riktigt gasthausbrauerei med traditionella tyska rätter och en myckenhet av öl.
Dag 3 hemresa med traditionsenligt stop på BorderShop i Puttgarden, över Feman Bält och Öresundsbron och sen var vi hemma.
Det gjorde ni bra - Mats PRO Söndrum och Åsa på ErTur som också var vår eminenta guide. / Per Meijer

Romprovning
18 oktober 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan