2 september 2025
Augusti 2025
Möten, boule och resor

Samorg Söderhamn hade ett styrelsemöte 1 augusti och där deltog Maggan och Birgitta. Mötet efterlyste frågor att ta upp på KPR, våra representanter där är Maggan och Ola så kontakta gärna dem med förslag. En fråga som diskuterades livligt var svårigheten att få fram personer till styrelser och andra uppdrag. Ju fler som delar på arbetet desto lättare blir det.
19 augusti hade styrelsen möte på Myra där bland annat planerades för surströmming på Kvarnudden 4/9.
22 augusti gick månadens dagsutflykt med Inlandsbanan. Vi åkte buss till Orsa där vi serverades lunch på Kungshaga Hotell & Konferens innan vi tog tåget upp till Fågelsjö och världsarvsgården Bortom Åa.
25 augusti spelades den sista omgången i bouleserien. Då spelade alla lag på IP i Bergvik. PRO Stråtjära-Holmsveden kom på en hedervärd tredje plats.
25 - 29 augusti deltog tre av våra medlemmar i en resa till Savalen Fjellhotell & Spa i Norge. Den resan anordnades av PRO Gävleborg tillsammans med Lönns buss.
30 augusti var det Westerndagen i Holmsveden och några av våra medlemmar satt och tog inträde under dagen. För det fick föreningen ersättning från arrangörerna.
2 september 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan