Årsmöte PRO Sandviken

Trygghet i fokus när PRO Sandviken höll årsmöte

Nyvalda styrelsen (Rolf Lindkvist och Lasse Wall saknas)

Nyvalda styrelsen (Rolf Lindkvist och Lasse Wall saknas)

Text

Cirka 90 medlemmar samlades när PRO Sandviken höll sitt årsmöte på Valhalla. Ulf Gillström höll i ordförandeklubban och mötet beslutade fastställa verksamhets- och ekonomisk berättelse och välja styrelse mm.

Verksamhetsberättelsen visar samtidigt att PRO Sandviken haft ett mycket aktivt år. Under året hade vi mer än 500 aktiviteter som studiecirklar, friskvårdsaktiviteter, kulturarrangemang, sopplunch, pub- och grillkvällar och medlemsmöten med olika teman och medverkande.

Vi har arrangerat danskvällar varje månad och har gjort resor, bl a till Iggesundsrevyn, Pelargonmuseet, Alpackagård, Mama Mia The Party, Wij Trädgårdar och en längre resa till Irland.

Bokslutet för året visar ett underskott på omkring 55 000 kronor, vilket främst beror på att föreningen fick lägre bidrag än budgeterat. Medlemsantalet ökade något under året och uppgick vid årets slut till 1 396 medlemmar.

Förutom de sedvanliga årsmötesförhandlingarna fick vi lyssna på kommunens säkerhetschef Rolf Sundqvist som på temat Trygghet i samhället berättade om hur polisen och kommunen jobbar med trygghet och krisberedskap.

Styrelsen för PRO Sandviken 2026
Barbro Berglind, ordförande
Kjell Kvarnlöf, vice ordförande
Signe Brockman, kassör
Lennart Larsson, sekreterare
Berit Kvarnlöf, studieledare
Mona Bäckström, vice studieledare
Renate Almén, ledamot
Mikael Rosén, ledamot
Sigvard Lennholm, ledamot
Rolf Lindkvist, ersättare
Lasse Wall, ersättare

Ordförande Barbro Berglind med Rolf Sundqvist, säkerhetschef Sandvikens kommun

Ordförande Barbro Berglind med Rolf Sundqvist, säkerhetschef Sandvikens kommun

Monica Jacobsson, valberedningen, Ulf  Gillström mötesordförande, Lennart Larsson sekreterare

Monica Jacobsson, valberedningen, Ulf Gillström mötesordförande, Lennart Larsson sekreterare

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.