20 september 2025
PRO Valbo sålde sig på marknad
Valbo hembygdsförening hade lördagen den 20 september sin traditionella höstmarknad, och bland de många som sålde varor fanns PRO Valbo som sålde sig själva.

Tre av de som sålde PRO Valbo på höstmarknaden var Rune Norén, Agneta Laritz och Margareta Wallinder. Foto: Ulf Lindman
Platsen för marknaden var som vanligt hembygdsföreningens anläggning på Vretas i Valbo. Där kunde besökarna strosa runt bland marknadsstånden, äta kolbullar eller köpa tunnbröd bakat på plats - bland mycket annat.
Vädergudarna var på gott humör så lagom till att marknaden startade klockan 11 bröt solen fram.
Bland de många stånden fanns alltså PRO Valbo på plats, efter att i all hast ha ordnat fram bord och paviljong och fått tummen upp från hembygdsföreningen.
Detta efter att idén grott att höstmarknaden är ett gyllene tillfälle för föreningen att visa upp sig, eftersom många Valbobor kommer dit.
Många besökare passade också på att byta några ord med PRO:arna som var på plats med allt från tombola och PRO:s trippellotter till broschyrer om vad PRO gör och står för.
Hur medlemsvärvningen gick återstår att se, däremot överträffade försäljningen av lotter förväntningarna; 290 tombolalotter och 14 skraplotter såldes.
20 september 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan