25 mars 2025
Intressant studiebesök på Bruks
Vi var 42 pensionärer som deltog på studiebesöket

På måndagskvällen var vi drygt 40 medlemmar från PRO Arbrå på ett mycket intressant studiebesök på Bruks i Arbrå. VD:n Per Eriksson startade upp det hela med en presentation av företaget och vi blev alla bjudna på fika. Efter det så delades vi upp i två grupper och guidades säkert av Per och hans kollega Urban Persson. De visade upp sina helt nyrenoverade lokaler. Vi fick se både verkstadsdelen och de fina kontoren, med bl a ny matsal, omklädningsrum, gym och bastu. Allt var mycket smakfullt renoverat, så vi var många som imponerades av den fina arbetsmiljön de anställda har.
Bruks är både globala och lokala. De har sina huvudkontor i Europa, Nordamerika och Asien, med stöd av ett dedikerat nätverk av hundratals representanter och återförsäljare över hela världen. I Arbrå är det 80 anställda, varav 55 tjänstemän, i ledningsgruppen är könsfördelningen 50/50. Tänk att vi har en så fin och stor arbetsplats i vårt lilla Arbrå!
Vi tackar Bruks för ert engagemang och trevliga bemötande som ni visat oss pensionärer. Tack även till alla medlemmar som kom och var med på studiebesöket.
25 mars 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan