Detta hände på PRO Hedemoras månadsmöte i oktober

Ingegerd Kåks medverkade på PRO Hedemoras medlemsmöte i oktober och berättade om sitt engagemang i Tanzania.

Ingegerd Kåks redigerad

Ingegerd Kåks

Ingegerd berättade om Tidesos vänner som är en ideell förening som finns i Hedemora och har ständigt samarbete med Tideso i Tanzania. Tideso driver Tweyambe Secondary School och under dess paraply finns också en kvinnoorganisation, Jumawati och en ungdomsorganisation Juviti.

Hon berättade om de projekt som föreningen varit med och sponsrat, t.e.x.

-Skolan, byggnader, klassrum, elevhem, kontor m.m. där de är med och betalarskolavgifter (ca 1000 elever), utbytesprogram, volontärer och lärarutbildning. Flera elever sponsras från Hedemora och en del har personliga sponsorer.

-Unga, byggt verkstad och snickeri där de gör takrännor, de har en liten restaurang samt kycklingar och getter.

-Kvinnor, de sysslar med hantverk och odling. Inegerd köper med sig de produkter kvinnorna tillverkat till Hedemora och säljer vidare så kvinnorna får pengar till nya projekt.

Det finns också

  • sjukstuga
  • tandvård.
  • solvatten som renar vatten via särskilda kärl.
  • sågverk som de får utbildning att hantera i Sverige
  • trädplantering, de har planterat 4 miljoner träd.

 

Tyger från Tanzania

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.