Harpmusik vid PRO Faluns marsträff

Ordföranden välkomnade medlemmarna och gästen Anders Hanser som berättade om sitt liv och om sin karriär som fotograf.

Sedan 1970 har han producerat närmare tusen filmer, bildspel, radio och tv-program. Anders Hanser visar Seniorbio på Kulturhuset tio14. Som ett exempel visas Per Anders Fogelströms -Mina drömmars stad- och Dalahästens historia den 20 april.

Därefter följde information om några av PRO Faluns verksamheter.

Benny Olsson berättade om den glada nyheten att han återstartar PROs sånggrupp i september, något som många väntat på.

Anders Algstrand informerade om vår Boule och Bowling samt om ”Spelhålan” på Björken varannan torsdag som samlar många deltagare med intresse för sällskapsspel. Ulla Zettergren slog ett slag för bangolfen vid Kålgården som förhoppningsvis startar i början av juni och för våra gemensamma soppluncher sista torsdagen i varje månad på Gamla Elverket.

Rosa Hjelm, som leder vår sittgympa, passade på att aktivera hela mötet med ett kortare gympapass. Alla deltog med stor entusiasm.

Inger A-son Eriksson berättade om hur, var och när vi spelar Bingo. En aktivitet som samlat fler och fler deltagare.

Som en mycket fin avslutning på medlemsträffen underhöll harpisten Clara Heineman och en av hennes elever, Emma Rando Bergman, med stämningsfull musik. Clara gav oss en spännande inblick i hur man trakterar detta ovanliga och vackra instrument.

Ordföranden tackade alla medverkande och hälsade medlemmarna välkomna till kommande medlemsträff den 22 april samt inbjöd derltagarna att komma med förslag till nya spännande aktiviteter.

Text, Karin Jacobson
Fotograf, Rolf Granlund

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.