26 oktober 2025
PRO Faluns oktoberträff

PRO Faluns medlemsträff den 22 oktober samlade ett 50-tal medlemmar varav några var gäster från PRO Korsnäs-Vika. Ordförande Karin Jacobson hälsade välkommen och presenterade dagens program.
Först ut var författaren och före detta gymnasieläraren Niklas Lindberg från Ludvika som berättade om sin och kollegan Jesper Åströms bok ”När odjuret kom loss”.
Det var ett intressant, humoristiskt och engagerande föredrag om hur boken kom till och om huvudpersonen, den fiktive landsbygdsrebellen och musikern, Jonny ”Odjuret” Lindberg från Dalarna. 1981 står han på toppen av sin karriär och tio år senare är han på botten, hemlös och pank.
Efter fikat, med prat och hembakade karlspadergifflar som tilltugg, äntrade PRO Faluns IT-ansvarige Rolf Granlund scenen och informerade om datoranvändning och om vad som eventuellt kan hända efter den 14 oktober då Microsoft upphör att tillhandhålla gratis säkerhetsuppdateringar till Windows 10.
Här gavs tillfälle att ställa frågor vilken många medlemmar passade på att göra.
Önskemål fanns också om studiecirklar i datakunskap.
Efter dragningen på inträdesbiljetter och inköpta åror gick flera hem med nyttiga vinster.
Ordföranden tackade alla som kommit och hälsade välkommen till medlemsträffen den 19 november då bland annat förslag till budget och verksamhetsplan för 2026 ska presenteras.
Karin Jacobson
26 oktober 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan