1 april 2025
Utbildning, Mitt PRO
Den 27 mars träffades vi tio stycken PRO-are på ABF för att lära oss ladda ner och använda den nya appen Mitt PRO
I appen Mitt PRO kan man på ett enkelt sätt se aktiviteter och nyheter inom den egna föreningen och stora delar av övrig PRO-verksamhet.
Utöver appen Mitt PRO så fick vi lära oss om hemsidan pro.se/falun plus den viktiga appen 112 där Rolf uppmanade oss att dels installera appen på den egna telefonen samt ange det egna mobilnumret i appen. Ditt mobilnummer använder appen för att se var du exakt befinner dig.
Rolf underströk tydligt, att inte ringa 112 på vanligt sätt om något händer, utan alltid ringa 112 via appen 112. Anledningen är att operatören som svarar exakt ser var du befinner dig, vilket är nog så viktigt om du ramlat och gjort dig illa.
Alla blev ivriga att omgående ladda ner 112-appen i sin telefon och skriva in sitt mobilnummer. Appen finns för både iPhone och andra märken av telefoner.
Vi träffades för tredje gången och kursledare har varit vår hemsidesansvarige Rolf Granlund. Rolf hade även tagit med sig olika modeller av surfplattor och datorer för att visa något av det vi kan använda oss av utöver telefonen.
Dokumentation
Här har du två dokument som översiktligt visar vad jag visade och berättade om
Det första dokumentet är mina bilder som jag inledde med och det andra dokumentet visar vad jag hade tänkt hinna med på två timmar. Som du kommer att se så är det enbart de ikryssade delarna som jag hann med.

Klicka på länken som följer för att öppna en pdf-fil av min inledande presentation.
Det går att öppna filerna i en smartphone men är lättare att ta del av om du istället surfar in från en dator eller surfplatta.
Klicka på filen
PRO25-02 Om pro punkt se och mitt pro.pdf. Pdf, 464.7 kB. för att se de inledande bilderna.

Denna bild, eller illustration, visar en liten bit av min sammanfattning som först var min planering inför kursen av vad jag hade tänkt gå igenom och sedan blev en checklista på vad vi hann med.
Det vi hann med är de ikryssade rutorna.
Klicka på filen
PRO25-09 Uppföljning av kurs.pdf Pdf, 47.9 kB., för att öppna hela sammanfattningen.
Hejsningar
Rolf Granlund
1 april 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan