TREVLIG MEDLEMSTRÄFF HOS PRO LYSEKIL

Torsdag 24 april var det dags för medlemsträff i Forumsalen, Folkets hus för Lysekil´s PRO.

Denna gång var man något färre då det tydligen krockade med annat event.

Ordförande Christer Höglind hälsade alla hjärtligt välkomna och inledde med en rapport från senaste möte med Rådet för äldrefrågor.

En del var aktuellt och det som var överspelat pratade man inte om.

Just nu är det mycket fokus på dialogmöten angående framtida boendeformer. Den 12 maj blir det återkoppling från kommunen så håll ögonen öppna för kommande info från de ansvariga,

Resekommittén genom KG rapporterande om kommande hemlig resa samt höjde ett varningens finger om att resan till Bullaren nog kommer ställas in då det är få anmälda. Ca 20 st kommer resa till Dalhalla i sommar.

Annica rapporterade om nya medlemmar och flaggade för att det kommer bli en träff för nya medlemmar fredag 23 maj kl. 14.00 i lokalen på Odinsgatan. Personlig kallelse.

Hon informerade vidare om att samtliga cirkelledare kommer att bjudas in till fika i lokalen den 9 maj kl. 14.00

Ingrid informerade om den stundade AW´n som kommer ske 15 maj från 17.00 på restaurang Sjökanten. Håll utkik i annons och i appen vad som gäller.

Vidare i maj blir det vinprovning på Havsbadet 7 maj, 21 maj kl. 14.00 är det femkamp med grill i Ålevik. 22 maj blir det sillbord med start 13.00.

Kaffekommittén fixar smörgåsar

Kaffekommittén fixar smörgåsar

 

 

 

Så var det dags för kaffe som våra duktiga medarbetare fixat.

Anders och Birgitta Gunnarsson

Anders och Birgitta Gunnarsson

 

 

 

 

 

 

Sedan lämnades scenen till Birgitta och Anders Gunnarsson som bjöd oss på en underbar repertoar av visor.

Vår uppskattning av denna timmes underhållning var ihärdiga applåder.

Eftermiddagen avslutades med den sedvanlig lottdragningen. Eva hade återigen fixat fram fina priser som glada vinnare kunde bära med sig hem.

Alla tackades för att de tagit sig tid för att delta och hälsades välkomna nästa gång.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.