20 mars 2025
SIIMGÖRANS underhåller 20/3-25
Torsdag 20/3-25
Idag gästades vi av SiimGörans, en duo från Kärra som spelat ihop i 40 år.
De underhöll med sång, gitarr och keyboard och det var första gången de spelade för oss och vi fick en rolig timma med dessa härliga spelmän. Mellan låtarna smågnabbades de med varandra så vi fick många goa skratt och vi fick vara med och sjunga i refrängerna.
Det var välkända låtar, t ex En sång om frihet, Så många mil, så många år, Leende guldbruna ögon, Release me
m fl. Efter dessa lite lugnare låtarna frågade de om vi ville höra något lugnt eller "brötigt". Och då önskade vi något "brötigt" och då spelade de Tom Jones Sexbomb. De tyckte det var roligt att vi ville höra en häftigare låt. De avslutade med Black Jack och Morgan tackade dem och bad om en extralåt och det blev Änglahund och så fick de hjärtliga applåder för de var så duktiga och vi hade haft så trevligt.
Birgitta tog mikrofonen och skulle bjuda till smörgåsbordet och då skojade hon med dem och sa att hon tyckte att de hade varit lite taskiga mot varandra, men då sa de att de kände varann så väl, så man kan likna det vid ett riktigt långt äktenskap.
Och sedan blev det kaffe och smörgås och därefter dragning i vårt lotteri och försäljning av PRO-lotter och när dansgolvet blev tomt började linedancen.

Två duktiga sångare och spelemän
20 mars 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan