PRO friskvårdsledare på utbildning

Lena , Kerstin och Evy som är PROledare i stavgång och sittgympa har nu lärt sig mer om vår kropp på en utbildningdag i Karlshamn.

Välkommen på sittgympa tisdagar kl.10.15 på Duvans mötesplats och på stavgång måndagar kl.9.30 vid Bokelundsskolans parkering


Mai-Louise Hellenius föreläste om hur man ska leva för att kroppen ska må bra. Deltagarna fick också prova på Delfinqigong där rörelserna kändes som vågor och det var behagligt för hela kroppen. Rygg och nackmassage stod också på programmet och även balansövningar

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.