3 mars 2025
PRO årsmöte
PRO Sölvesborg har haft årsmöte i Nakterhuset. Mötet inleddes med parentation. Ett ljus tändes och namnen på 15 avlidna medlemmar lästes upp. En tyst minut hölls för att hedra de avlidna medlemmarna. Magnus Holst höll en kort andakt.

PRO Sölvesborgs sånggrupp underhöll med sång och musik
Sedvanliga årsmötesförhandlingar hölls. Ordförande Leif Andersson valdes att leda mötet. I styrelsen blev det omval på Bo Johansson, Bertil Lindrup och Kent Hallberg. Kvarstående i styrelsen är Elisabeth Håkansson, Lislott Sörensen, Bertil Persson och Christina Persson. Nyvald i styrelsen är Elisabeth Svensson. Kaarina Lilja, Göran Bengtsson och Gullbritt Eriksson är suppleanter. Två nya suppleanter invaldes i styrelsen Monica Gadd Langergaard och Lars Everfjärd. Revisorerna Sven-Åke Granqvist och Lars-GöranOlsson omvaldes.
Efter förhandlingarna serverades kaffe med dopp. Sånggruppen bjöd på mer sång och musik. Lottdragning. Styrelsen tackar för förtroendet inför 2025.
3 mars 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan