
Resor 2018

Inne i Kalmar slott. FOTO: Tommy Andersson
Kalmar och Leonardo Da Vinci
Den 23 maj åkte PRO Torhamn till Kalmar och utställningen om Leonardo Da Vinci på slottet. Vi fick dessutom fika på Stuvenäs och möjlighet att handla på IKEA och andra affärer i närheten.

I väntan på färjan till Aspö. FOTO: Tommy Andersson
PRO Torhamn på Aspö
Årets sommarutflykt gick i år till Aspö där vi bland annat besökte kastellet och museet.

Oslo slott. FOTO: Tommy Andersson
PRO Torhamn i Oslo
Ett 30-tal PRO:are, nästan alla från Torhamn, åkte med Balderbuss via Köpenhamn och båt till Oslo. Där fick vi bland annat en guidad rundtur i Oslo, gjorde en dagstur till en koboltgruva och ett blåfärgsverk, besökte Bygdöy med alla intressanta museer och fick dessutom tid att utforska Oslo på egen hand. Efter alla upplevelser blev det blev det sedan hemresa samma väg.

Underhållning i Pukaberg.
PRO Torhamn på hemlig resa
Onsdagen den 25 september var det dags för PRO Torhamns hemliga resa som hade arrangerats av vår reseledare Monika Anglert. Det blev ett mycket lyckat besök på Pukabergs glasbruk där man fick god mat och trevlig underhållning.

Julmarknad i Schwerin. FOTO: Tommy Andersson
PRO Torhamn i Schwerin
Över 50 pensionärer från Torhamn med omnejd åkte den 27/11 till den tyska staden Schwerin och deras välkända julmarknad.
Förutom julmarknad besökte vi slottet i Schwerin med utställning om porslin, möbler, silver, vapen och mycket annat.
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan