Månadsmöte 15 okt

Jens Malmhult från Folksam informerade om försäkringar

Vi var ca 50 personer som kom till mötet.
Efter sedvanliga mötesförhandlingar lämnades ordet över till Jens Malmhult från Folksam som informerade om medlemsförsäkring och hemförsäkring. Du som är medlem i PRO är försäkrad genom en olycksfallsförsäkring när du deltar i en PRO-verksamhet, den gäller även vid olycksfall till och från sådan PRO-verksamhet.

Du kan även genom PRO teckna olika försäkringar, skräddarsydda efter dina förutsättningar och önskemål. De erbjuds av olika försäkringsbolag och går under den gemensamma beteckningen PRO Försäkringar. Samliga försäkringar förmedlas av Folksam som även sköter försäkringsadministration och kundtjänst. Tel 0771-950 950, e-post folksam.se/pro.

Jens påtalade vikten av att se över sina försäkringar så man inte har dubbla försäkringar.

IFK Karlskrona har erbjudit åtta biljetter till handbollsmatch. Christer Westerholm delade ut dem till intresserade.

Fika med små rosenbröd och kaka till kaffet. Efter kaffet blev det dragning på lotteriet. Tack till kaffegruppen som ordnat allt.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.