23 april 2026
Härlig sång och musik

Vilken härlig mix av sång och musik av Emma Ekebjörk och Kenneth Dahl från Ramvik vi fick uppleva på Allgården 23 april!
Emma spelade piano och de sjöng både var för sig och tillsammans. Efter paus hade de bakgrundsmusik och vi fick utan inbördes ordning höra många musikpärlor som 'Gabriellas sång', 'Halleluja' som Emma sjöng. Kenneth framförde 'Stad i ljus' och 'Fait acccompli'.
En sång av Lasse Berghagen som inte var så känd, 'Som en blänkande silvertråd', hade en vacker text och melodi.
Fler exempel på fina låtar vi fick höra var 'Gröna små äpplen', 'Save the last dance for me', Slipping through my fingers'.
På slutet kom ett par låtar som kanske skämtsamt passade vår PRO puplik, 'Leva tills jag dör' som Mikael Wiehe skrev till Lasse Stefanz och 'De sista ljuva åren'.
I samband med fikapausen, macka och gokaka, informerade ordförande Nina om Krattdag 5 maj kl 10.00, då blir arbetskraften bjudna på varm korv. Den 21 maj kl 18.00 kommer Lina Areklew och berättar om sin nya bok och den 28 maj är det vårmöte med florist Emma Nilsson.
Bengt efterfrågade någon eller några som kunde sätta av en timme eller två en fredagskväll för ett besök på fritidsgården för att se vad de unga håller på med.
Marianne sade att om intresse finns att åka till Trysunda skulle man höra av sig till henne och att man kanske kunde göra en resa tillsammans med andra PRO i Nätradalen.
Till sist fick vi lite pausgympa med Susanne.
Efter fikapausen och innan Nina tackade för idag så fick vi njuta av mer sång och musik med Emma och Kenneth.
Foto Susanne Byström
23 april 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan