30 mars 2026
Medlemsmöte Bjästa 23 mars
Den 25/3-26 samlades ca 145 glada pensionärer för trevlig samvaro och njuta av Klas Norbergs underhållning.

Ca 145 glada pensionärer slöt upp för att ha trevligt på vårat medlemsmöte där Klas Norberg hade kommit för att underhålla oss. Idag var det gratis inträde ett beslut som vi i styrelsen tog som en belöning och uppskattning för att alla medlemmar är så duktiga att köpa våra PRO lotter som ger oss 10kr per lott. Ulla vår ordförande började med att hälsa alla välkommen till oss alla samt till nya medlemmar och naturligtvis till Klas Norberg.
Lena Byström från Sanhällsföreningen informerade om Generationmötesplatsen som är i Entrebyggnaden mån mellan 18-20 och är gratis för alla. Dom har olika framtidsplaner på gång . Klas startade upp med allsång , Elvis och småprat mellan låtarna. Blandade många olika kategorier av låtar bl.a. 40 genom Bollsta som Nylands Järn brukar ha på sin repertoar.
Egenskriven påskkärring och mycket annat bra som vi fick lyssna på.
Lisbeth informerade om en hemlig resa, resa till Näsåker samt eventuella planer att åka till Trysunda i augusti.
Information och anmälningar till Musikafton 22/4 där PinkHink underhåller.
Efter gott fika som bestod av en god smörgås och kaffe och kaka startade Klas sitt andra pass för idag som vanligt duktig och omtyckt. På begäran sjöng han Herren ser dig överallt, Fattig Bonddräng och My Way och efter avtackning till alla som kommit hit och till Klas samt alla som ställt upp och jobbat på olika sätt fick vi en extra låt.
Ett tack till våra Sponsorer Bjästa Handelsträdgård och Bjästa ICA Supermarket så gick alla hem nöjda och glada.
På återseende
Gunilla Persson Bjästa PRO
30 mars 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan