Höstmöte 2024

Trevlig eftermiddag med Bjästa PRO

Närmare 100 medlemmar träffades på Entrébyggnaden i Bjästa den 25 september för årets höstmöte, när förslag till budget och verksamhetsplan för 2025 skulle klubbas. Det började inte alls bra då dagens underhållare Monika och Christer anmälde sig sjuka knappt två timmar före start. Men vår fantastiska Gunilla var redo, hon ringde många samtal innan hon fick napp hos Fredrik Forsberg, som tog ledigt från jobbet och kom som en räddande ängel. Superproffsig som han är klarade han uppgiften med bravur och gav oss en eftermiddag vi sent ska glömma, så bra var han.

Vi kunde hälsa åtta nya medlemmar välkomna och efter information om PRO-lotter, resor och studiecirklar med ABF väntade kaffepaus och kökets mycket goda smörgås med en havrekaka som efterrätt.

Vår KSR-informatör Carina Nyberg delgav oss senaste nytt från möten med kommunen.

Ulla informerade om kommande Musikafton 30/10 och då får vi njuta av Holmstens Trio, Angelica Jonsson och Anders Sundberg.

Text: Ulla W

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.